koně naši přátelé nebo nepřátelé

7. června 2012 v 18:34 | Lastura |  povídky
kůň kdo nebo co to vlastně je.
To je otázka, kterou si kladou děti, když otáčejí stránkami leporela se zvířaty. pak otočí stránku a vidí. hele je to pěkné zvířátko. pomyslí si a začnou přemýšlet, jak je asi veliké.


dítě vyroste a místo malého dítěte je tu velká, například 10tiletá holčička, která má podobný sen jako většina dívek-mít vlastního koně. každá zasněná holčička si myslí, že kůň je to nejlepší, co může malou dívenku potkat, ale jsou chvíle, kdy se dítě modlí, aby ta zatracená herka nepřeskočila ohradu a neshodila ji ze sedla. jenže na to ani jedna nemyslí. jediné, co ji zajímá, je její sen, jak jede na svém krásném, například bílém koni a vítr jí fičí ve vlasech.
pak přijde den D, půjde za maminkou a položí jí troufalou otázku. Mami můžu mít koně? maminka se zamyslí a v hlavě si přehrává scény ze slavných filmů, kde stádo divokých koní rozdupává karavanu nebohých lidí nebo kde jezdec padá z koně nebo dokonce scénu ze zaříkávače koní, kde mladá Grace přišla o nohu při pádu z koně.
a tak odpoví. Zlato moc ráda, ale koně jsou moc nebezpeční. holčička ztratí naději. pak najednou dostane velkou šanci. na jízdárně pod kopcem je na hipoterapie na celý týden volné místo na drobného poníka. holčička to mamince navrhne a ta svolí. hipoterapie jsou pro postižené lidi a tak ten kůň přece musí být super-klidný. přesto holčičce nandá páteřák aby se jí nic nestalo. po dvou hodinách si holčička koně tak oblíbí, že už chce vejít do oddílu, ale mamince to pro jistotu neřekne. vedoucí hipoterapie- bývalá jezdkyně u holčičky uvidí něco, co se nesmí promrhat. neuvěřitelné vrozené nadání na jízdu na koni. řekne to mamince a ta začne uvažovat o jích slovech.
týden skončil a holčička je smutná, ale brzo naštěstí začne padat sníh a blíží se vánoce. holčička si myslí, že je jen jedna věc, kterou může dostat k vánocům. vlastního koně. začne uvažovat o tom jestli to bude pony nebo nějaký velký kůň a taky jestli to bude klisna nebo valach, nebo dokonce hřebec.
přijde velký večer. ale pod stromečkem není kůň nebo jen obálka s na pasným místem kde je její vysněný kůň nikde. jenom pár nudných plyšáků a asi několik knížek, možná nějaké DVD.
stratí chuť slavit vánoce, ale dárky rozbalí.
nemůže uvěřit svým očím. v jednom za balíků byla příručka mladé jezdkyně. nadšením ani nedýchá.
hned se začne o koních šprtat co to jen jde.
pak jí maminka navrhne, že se pojedou podívat na parkurové závody. byla to nádhera. potkají tam majitelku a trenérku toho jezdeckého areálu. hned se domluví na první hodině.
první hodina byla tady. dostane moc hodného koně dokonce březím. je nadšená pak následuje ještě pár dalších hodin, ale nejhorší je kůň kterého jsem před pár chvílemi napsala jako herku. už nechce nikdy jet na tomhle koni. pak ho dostane další hodinu a má velký strach. jenže kůň kterého měla minule chtěl za svým malým hříbátkem a tak si teď užíval klidu od hříbátka. teď se chovala tak hezky. holčička se do ní zamilovala. chce ji příští hodinu ale dostane koně, se kterým se to zvrhne v rodeo. holčička se sice v sedle udrží, ale má k tomuhle koni větší respekt. rodiče mají strach a raději koupí kvalitní jezdecké oblečení, které pomáhá udržet se v sedle.
další hodinu vypadá holčička jako špičkový jezdec
jede na svém milovaném koni.
pak se zeptá znovu. Mami mohla bych mít koně? a maminka odpoví, že ne protože na jeho obstarání nejsou peníze a tak si holčička všechno zjistí a sklamaně přijme skutečnost že na placení ustájení s krmivem a trenérem prostě nemají nemají šanci platit 10 000 měsíčně 30 let po sobě, protože tolika se koně průměrně dožívají, ale od svého snu neupustila. začala šetřit aby si v 18 letech koupila koně sama. do té doby se bude snažit být nejlepším jezdcem z družstva rekreačních jezdcůZávěr:
holčička svého vysněného koně sice nedostala ale objevila v koni nejlepšího přítele, ale když byla u koně se kterým se to zvrhlo v rodeo tak měla veliký strach. takže koně jsou naši přátelé, ale je to nevypočitatelné zvíře, nikdy přesně nevíme co udělá a proto je nutné mít alespoň nějakou ochranu. rozhodně by se ale měli lidé s koňmi přátelit nejsou to přece vrahové.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Verca ze skoly Verca ze skoly | Web | 15. června 2012 v 20:27 | Reagovat

Saso,mas moc hezky blog a moc hezke povidky.:)

2 Addada Addada | Web | 16. června 2012 v 12:48 | Reagovat

Zajímavé :)

3 unique wedding gowns unique wedding gowns | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 3:32 | Reagovat

A. "Smiles", because there is a mile between each "s"!
http://www.sentdresses.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama